دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

تاثیر اختلال در دیسک کمر بر سلامت زانو

فهرست مطالب

اکثر افراد که دچار زانو درد هستند این اختلال را فقط نتیجه وجود مشکل در مفصل زانو می دانند.  در حالیکه ممکن است مشکلات دیگر هم دخیل باشند.مثلا اختلال در دیسک کمر هم می تواند یکی از دلایل بروز درد زانو باشد. به عبارتی فشار تحمیلی بر کمر یا بیرون زدگی دیسک می تواند سبب زانو درد شود.

✅️در این مقاله این موارد توضیح  داده می شوند:

🔶️راه انتقال درد کمر به زانو

🔶️علائم زانودرد ناشی از اختلال در دیسک کمر

🔶️تاثیر اختلال در دیسک کمر بر باز و بسته شدن زانو

✅️راه انتقال درد کمر به زانو

عصب هایی که در قسمت پایین کمر قرار دارند در زمان درد  این حس  را به پاها و زانوها انتقال می دهند. بر اثر آسیب  یا بالا رفتن سن، دیسک‌های بین مهره حالت برآمده پیدا می کنند  و بر اعصاب قسمت پایین کمر فشار وارد می شود. وقتی عصب تحریک می شود زمینه برای ارسال سیگنال‌های درد فراهم

می گردد.

✅️علائم زانودرد ناشی از اختلال در دیسک کمر

برای آنکه درمان درستی جهت برطرف کردن درد ارائه شود باید علائم درد را بشناسیم .در مورد زانودرد ناشی از اختلال دیسک کمر  هم این امر صادق است. علائم زیادی هستند که نشان می دهند عصبهای پایین کمر که به سمت ران و زانو کشیده می شوند تحت فشار قرار دارند. البته علایم زانودرد ناشی از اختلال دیسک کمر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این نشانه ها عبارتند از:

۱/درد زانو

۲/ ایجاد درد درقسمت جلوی ران

۳/سوزن سوزن شدن  یا بی حسی ران

۴/ضعیف شدن  عضلات لگن یا چهارسر ران

✅️آیا اختلال دیسک کمر در باز و بسته شدن زانو مشکل ایجاد می کند‌؟

️🔶️با ضعیف شدن یا پارگی حلقه‌ بیرونی دیسک،زمینه برای خروج ‌مایع بخش درونی  فراهم می شود که در این حالت ،فرد دچار  دیسک کمر می‌شود. البته این اختلال با افزایش سن و همچنین  انجام مداوم بعضی حرکات خاص هم رخ می دهد. از آنجایی‌ که بلند کردن اجسام سنگین، فشار زیادی به ستون فقرات و کمر وارد می‌کند، اگر بدن  طوری بچرخد که دیسک از محل خود خارج شود یا فرد اجسام خیلی سنگین را از زمین بلند کند ممکن است دچار دیسک کمر شود. افرادی که کارهای سخت انجام می‌دهند یا شغلی دارند که با جا‌به‌جا کردن اجسام سنگین همراه است، معمولا بیشتر از سایرین به دیسک کمر مبتلا می‌شوند.

🔶️فشار توده ای از دیسک ایجاد شده بر روی عصب  به ویژه در نقاط بالایی بدن ممکن است به عصب هایی که منشأ آن به زانو ختم می شود و عامل حرکت زانو است برسد و به زانوها فشار وارد شود و در خم کردن و باز کردن پا اختلال ایجاد گردد.

✅️به کدام جراح مراجعه کنم؟

درمان درد زانو ناشی از اختلال دیسک کمر   باید مرحله به مرحله زیر نظر  متخصص انجام پذیرد. درمانهای تخصصی جراحی و غیرجراحی  چون تجویز داروهای کاهنده التهاب ،پی آر پی، فیزیوتراپی،تجویز کفش طبی مناسب،کفی مناسب و همچنین زانوبند از راهکارهای درمانی درد  زانو به شمار می روند که توسط تیم درمانی دکتر حسین اکبری اقدم ،فلوشیپ جراحی زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه به بیمارانی که دچار این اختلال هستند ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده مطلب:
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم

دیگر مطالب: