دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

چه عواملی باعث ایجاد آرتروز در مفصل زانو میشود؟

دسته عوامل مختلفی باعث آسیب به سطح غضروفی مفصل زانو می شود که منجر به آرتروز می گردد

1.عوامل غیر قابل تغییر              2. عوامل تغییر پذیر 

 

عوامل غیر قابل تغییر:

مهمترین آن افزایش سن است. آرتروز یک بیماری استهلاکی یا ساییدگی است بنابراین با افزایش سن احتمال ایجاد آرتروز زانو بیشتر می شود.

ژنتیک یکی دیگر از عوامل تاثیرگذاراست که احتمال ایجاد آرتروز را در مفاصل بدن بالاتر می برد. پس در خانواده هایی که آرتروز درآنها در سنین پایین ایجاد می شود احتمال اینکه یک حالت ارثی برای آرتروز باشد بالا خواهد بود

 نکته :از نظر جنسیت خانم ها بیشتر در معرض ارتروز هستند تا آقایان

 

عوامل تغییر پذیر:

و اما عواملی هم هستند که قابل تغییرهستند و بر روی ایجاد آرتروز نقش دارند مهمترین این عوامل اضافه وزن و چاقی است چاقی با فشاری که روی مفاصل وارد می کنید درواقع استهلاک آن را ایجاد یا شاید تسریع بکند، انجام فعالیت های کاری یا ورزشی که فشار بیش از حدی را بر مفصل وارد می کنند نیز از عوامل دیگری است که باعث تشدید آرتروز می شود اگر عضلات ضعیفی داشته باشیم در اثر کم تحرکی یا بیماری های دیگر باعث می شود که باز ایجاد آرتروز تسریع شود کسی که عضلات ضعیفی دارد و در پروسه ای فشاری به زانوی خود وارد کند این احتمال آرتروز را  نسبت به کسی که عضلات قویتری دارد بیشتر است.

انحراف اندام تحتانی،زانوی پرانتزی،زانوی ضربدری در مواقعی که آرتروز شروع شده باشد و زانو پرانتزی هم باشد در تسریع ساییدگی، باتوجه به اینکه توزيع وزن در زانو نامتقارن می شود احتمال آرتروز و ساییدگی ‌مفصل در آن بیشتر می شود.

برخی بیماری ها با تاثیر و آسیب روی غضرف مفصلی باعث ایجاد آرتروز حتی در سنین پایین می شود از جمله بیماری ها،میتوان از بیماری های روماتیسمی نام برد.گاهی در اثر شکستگی‌ناشی از ضربه، زمین خوردن یا تصادف در اطراف مفصل، در اثر ضربه وآسیب به غضرف باعث ایجاد آرتروز در مفصلی که به ان ضربه وارد شده می شود.