دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

واژه نرمی استخوان حتما به گوشتان آشناست. و این سوال هم برایتان مطرح است که استخوانی که جنسش سخت است چگونه نرم می شود؟ این اختلال بیشتر قبل از دوران بلوغ ، فرد را درگیر می کند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که نرمی استخوان با پوکی استخوان متفاوت است. وقتی مشکلی در سفتی و سختی استخوان رخ می دهد یعنی نرمی استخوان اتفاق افتاده است و خانمها بیشتر مستعد این بیماری هستند. اما هنگامیکه استخوان دچار ضعف می شود یعنی فرد به پوکی استخوان مبتلاست.

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده خواهد شد:
🔶️علت و علائم بروز نرمی استخوان چیست؟
🔶️چه افرادی بیشتر استخوانشان نرم می شود؟
🔶️آیا نرمی استخوان درمان می شود؟

✅️علل بروز نرمی استخوان چیست؟

تحقیقات نشان داده است عواملی چون کمبود ویتامین D،بیماری‌های کلیوی به ویژه نارسایی کلیه، بیماریهای زمینه ای، عدم مصرف شیر و فرآورده‌های آن سبب بروز نرمی استخوان می گردند. کمبود ویتامین D را می توان از طریقی جبران کرد مثل نور خورشید و مصرف قرص‌های ویتامین D.

✅️علائم نرمی استخوان

✅️ بیشتر چه افرادی استخوانشان نرم می شود؟

یکسری از عوامل در نرمی استخوان نقش دارند که عبارتند از:
🔶️ژن: ابتلای برخی افراد به نرمی استخوان جنبه ارثی دارد که به این موارد راشتیسم ارثی می گویند.

🔶️سن: سن افراد در بروز نرمی استخوان نقش دارد. مثلا برای کودکان باید گفت که این اختلال در رده سنی 6 تا 36 ماه به علت نیاز بیشتر بدن به فسفات و کلسیم بیشتر اتفاق می افتد‌.

🔶️محدوده جغرافیایی: محل زندگی افراد هم در بروز نرمی استخوان نقش دارد. مثلا در شمال کشور که نور خورشید به علت بارندگی های پی در پی به اندازه کافی وجود ندارد احتمال ابتلا به راشتیسم بالاست.

🔶️رژیم غذایی: نوع تعذیه هم در بروز نرمی استخوان نقش دارد. در رژیم گیاهخواری اگر مصرف لبنیات ،تخم مرغ و ماهی کم باشد ریسک ابتلا به نرمی استخوان افزایش می‌یابد.

✅️نرمی استخوان درمان می شود؟

اگر نرمی استخوان در کودکی به موقع تشخیص و درمان نشود زمینه برای بروز ناهنجاری های استخوانی در سنین بزرگسالی فراهم می گردد. حال آنکه در صورت تشخیص و درمان به موقع احتمال بروز بیماری کاهش می یابد.

✅️روش های درمانی نرمی استخوان
روشهای درمان راشتیسم عبارتند از:

🔶️مکملهای غذایی: مکمل های غذایی که توسط متخصصین تجویز می شود و شامل ویتامین دی و کلسیم هستند بسیار در درمان نرمی استخوان کمک کننده می باشند.
نکته مهم این است که میزان دوزی که برای هر بیمار تحویز می شود بر اساس وضعیت جسمانی اوست در نتیجه خودسرانه و بدون آگاهی نمی توان روند درمانی را دنبال کرد.

🔶️زانوبندهای بریس نیز برای جهت دهی پاها و استخوان ها موثر هستند و در پیشگیری ناهنجاریهای استخوانی و رشد استخوان می توانند نقش داشته باشند.

✅️آیا نرمی استخوان خطرناک است؟

اگر راشتیسم درمان نشود استخوان دچار شکستگی و بد فرمی می شود که این اتفاق در زندگی شخصی و اجتماعی فرد تاثیر بدی دارد زیرا منجر به محدودیت در انجام فعالیتها می شود. نقصان در رشد ، خمیدگی غیرطبیعی در ستون فقرات و مشکلات دندانی از دیگر عواقب عدم درمان نرمی استخوان است