دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

ترمیم ریشه مینیسک چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

ترمیم ریشه مینیسک چگونه انجام می شود؟

درباره مینیسک زانو در مقالات قبلی سایت توضیح ارائه شد . اما در این مقاله میخواهیم در مورد ریشه مینیسک بگوییم.

تعریف ریشه مینیسک
✅️ به محل اتصال مینیسک به استخوان مفصل، ریشه مینیسک گویند.

در این مبحث به :
۱/علت و علامت پارگی ریشه مینیسک
۲/مراحل ترمیم ریشه مینیسک
می پردازیم.
طبق تحقیقات،وقتی زانو زیاد خم می شود فشار زیادی به مینیسک وارد می گردد که می تواند علت بسیاری از پارگی های مینیسک باشد. بررسی ها نشان داده است افرادی که مدت زمان طولانی برای انجام کار یا ورزش خم می شوند بیشتر در معرض پارگی ریشه مینیسک قرار دارند.

✅️حال این سوال مطرح است که پارگی ریشه مینیسک با پارگی رباط صلیبی چه تفاوتی دارد؟

🔸️وقتی رباط صلیبی قدامی دچار پارگی می شود در قسمت بیرونی زانو هنگام حرکت مفصل صدای تق شنیده می شود اما در زمان پارگی ریشه مینیسک ،این صدا در پشت زانو شنیده می شود.

✅️آیا محدودیت سنی برای انجام عمل ترمیم ریشه مینیسک وجود دارد؟


🔸در افراد جوان عمل ترمیم ریشه مینیسک باید سریع انجام ️شود تا فرد دچار آرتروز نگردد. اما این بدین معنا نیست که با افزایش سن این عمل انجام نمی شود مهم وضعیت غضروف و میزان سلامت عمومی و جسمانی فرد است .

✅️عوارض بی توجهی به پارگی ریشه مینیسک

پارگی ریشه منیسک اثر بسیار مخربی بر روی زانو دارد و در صورت عدم درمان اغلب طی 8 تا 10 سال، آرتروز پیشرفته زانو ایجاد می‌شود.
بعضا دیده می شود افرادی که سن بالایی ندارند به تعویض كامل زانو نیاز پیدا می‌کنند که اختلال در ریشه مینیسک و بی توجهی به آن می تواند از دلایلش باشد زیرا پارگی ریشه منیسك و نادیده گرفتن یا عدم تشخیص آن منجر به ایجاد آرتروز می‌شود.
پارگی ریشه منیسک به دو دسته تتروماتیک و دژنراتیو تقسیم می‌شود. در اکثر موارد، پارگی در ناحیه شاخ پشتی منیسک اتفاق می افتد.
البته پارگی‌های تروماتیک ریشه منیسک اغلب در منیسک خارجی رخ می‌دهد.

✅️مراحل ترمیم ریشه‌ مینیسک

ترمیم ریشه‌ مینیسک یعنی پیوند دوباره مینیسک در ناحیه پارگی بر روی استخوان مفصل. البته اول باید بررسی شود که ریشه مینیسک قابل ترمیم است یا خیر؟ اگر بیمار به آرتروز مبتلا باشد نباید شدت ارتروز بخشی از مفصلی که مینیسک پاره شده زیاد باشد که ترمیم موثر واقع نشود.

🔴مراحل آماده سازی جهت ترمیم ریشه مینیسک را می توان اینگونه توضیح داد:

۱/ وقتی پارگی ریشه مینیسک رخ می دهد، در بیشتر موارد در قسمت داخلی مفصل گیر می‌کند که در این حالت با ریشه بیرون زده اگر جراحی انجام شود ترمیم حالت پایداری ندارد و به بیان ساده نتیجه خوبی بدست نمی آید. پس باید در گام اول با آزاد کردن بافت اسکار مینیسک از داخل مفصل خارج شود‌ .

۲/ در مرحله بعد عمل لایه برداری فلات درشت نی جهت ترمیم ریشه مینیسک داخلی انجام می شود.
اینگونه بستر استخوانی مناسب جهت ترمیم منیسک در استخوان درشت نی فراهم می شود.
در مراحل بعد از بخیه‌های جذبی در نقطه انتهایی ریشه منیسک استفاده می شود پس از آن برای ردشدن بخیه های مینیسک در جایی که استخوان ، تراشیده شده سوراخ کوچک‌ شبیه تونل ایجاد می گردد.
استفاده از هدایتگرهای مخصوص جهت حفاری در ناحیه تراشیده شده استخوان هم نباید از یاد برد که معمولا استفاده از دو هدایتگر توصیه می شود تا زمینه اتصال مینیسک در سطح وسیع تر به استخوان فراهم شود اینگونه شانس بهبودی استخوان و پوشش مینیسک افزایش می یابد.

نکته: اگر بیماری که عمل ترمیم ریشه مینیسک انجام داده دارای پای کمانی باشد جهت کاهش فشار بر ناحیه ترمیمی و سرعت بهبودی معمولا از آتل کمکی که نقش محافظ را دارد استفاده می شود.

🟥 به کدام جراح زانو مراجعه کنم؟

درمان پارگی ریشه مینیسک مانند سایر آسیب‌های زانو باید مرحله به مرحله زیر نظر متخصص انجام پذیرد.جراحی درمان تخصصی پارگی ریشه مینیسک به شمار
می رود که توسط تیم درمانی دکتر حسین اکبری اقدم ،فلوشیپ جراحی زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه به بیمارانی که دچار این اختلال هستند ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده مطلب:
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم

دیگر مطالب: