دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

مینیسک، قطعه‌ای  از غضروف زانو است که مثل یک بالشتک نرم، باعث تثبیت استخوان زانو می شود و آن را در برابر ساییدگی محافظت می کند.

️بیشترین درصد پارگی ناگهانی منیسک معمولا هنگام ورزش اتفاق می افتد . در حالت عادی  وقتی فرد بطور ناگهانی مجبور شود زانو را به سرعت و شدت  بچرخاند طوری که  ران روی ساق دچار چرخش شود پارگی مینیسک اتفاق می افتد که اگر فرد دچار اضافه وزن هم باشد احتمال این پارگی بیشتر می شود. همچنین در  ورزشهایی مثل فوتبال هم  تکل خوردن  حین بازی  میتواند موجبات این پارگی را فراهم کند.

💉در اثر پارگی مینیسک زانو  ممکن است فرد تجربه درد شدیدی را در آن قسمت داشته باشید؛ این درد در زانو پیچیده شده و تا حدی اذیت کننده و آزار دهنده قلمداد می شود.

💉به همین دلیل است که بسیاری از فوتبالیست  ها، والیبالیست ها و بسکتبالیست ها و دیگر ورزشکارانی که دچار این عارضه پزشکی می شوند، تا چندین ماه از میادین دور می مانند و تا بهبودی کامل ممکن به شرکت در فعالیت  های ورزشی و تمرینی نیستند.

💉البته این درد با مصرف داروهای مختلف، مراقبت مناسب و در طول زمان بهبود پیدا می کند و باقی زمانی که به طول می انجامد، صرف بهبود کامل این عارضه می شود تا فرد این قابلیت مجدد را پیدا کند که فعالیت های گذشته خود را از سر بگیرد و به زندگی روتین و نرمال ورزشی و غیرورزشی خود باز گردد.

💉در نتیجه اولین عارضه ای که در پی پارگی مینیسک زانو تجربه می کنید، احساس درد در زانو و منطقه مد نظر است که حتی با تماس دست و وسایل با آن قسمت نیز این درد شدید افزایش می یابد و از سر گرفته می شود؛ از این رو باید با سرعت به یک مرکز درمانی مراجعه شود.

✅️آیا بدون جراحی پارگی مینیسک درمان می شود؟

🔶️در صورتی که  در حاشیه مینیسک،پارگی جزیی وجود اتفاق بیفتد، ممکن است نیازی به جراحی نباشد و پارگی با گذشت زمان به خودی خود بهبود یابد.

🔶️ بیمارانی که دچار پارگی مینیسک می‌شوند لزوماً نیازی به درمان جراحی ندارند و بعضی از آنها با کمک استراحت، بالا بردن پا، یخ، داروهای ضد التهابی و فشرده‌سازی بدون جراحی قابل درمان هستند. همچنین بیمار می‌تواند از فیزیوتراپی  نیز کمک بگیرد. درمان بستگی به این دارد که چه علائم و ناراحتی‌هایی در بیمار ایجاد شده است.   بکار بردن روش درمانی موثر  با نظر پزشک انجام می شود.

✅️چه موقع پارگی مینیسک باید جراحی شود؟

️🔶️شاید پارگی مینیسک  بدون اینکه برای بیمار مشکل ایجاد کند اتفاق بیفتد و حتی بیمار نداند منیسک زانوی او پاره است.

🔶️در صورت بروز پارگی مینیسک زانو پزشک ابتدا درمان های بدون جراحی مانند استراحت، دارو، زانوبند طبی، بریس، فیزیوتراپی و ورزش های اصلاحی را تجویز می کند و فقط در صورت پارگی شدید منیسک زانو که زندگی را برای فرد مشکل می کند، عمل جراحی توصیه می شود.

مهمترین این علائم درد زانو، قفل شدن زانو، خالی شدن زانو و تورم گاهگاهی آن است.

✅️راههای پیشگیری از پارگی مینیسک زانو

🔶️عضلات ران خود را با تمرینات کششی منظم،قوی نگه دارید.

🔶️اطمینان حاصل کنید که کفش شما دارای محافظ کافی و کاملا اندازه و مناسب پای شماست.

🔶️قبل از فعالیت بدنی تمرینات گرم کردن و بعد از فعالیت ،تمرینات سرد کردن انجام دهید.

🔶️هرگز بطور ناگهانی شدت تمرینات خود را افزایش ندهید. تمرینات را به آرامی تغییر دهید.

🔴به کدام جراح زانو مراجعه کنم؟

درمان پارگی مینیسک زانو مانند سایر اختلالات باید مرحله به مرحله زیر نظر  متخصص انجام پذیرد. درمانهای تخصصی جراحی و غیرجراحی  چون تجویز دارو، فیزیوتراپی از راهکارهای درمانی آسیب ریشه مینیسک به شمار می روند که توسط تیم درمانی دکتر حسین اکبری اقدم ،فلوشیپ جراحی زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه به بیمارانی که دچار این اختلال هستند ارائه می شود.