دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

اما و اگرهای درد کشکک زانو

فهرست مطالب

درد کشکک زانو

آیا تا حالادر قسمت جلوی زانو درد احساس کردید؟درد جلوی زانو (کاسه زانو) یا همان سندروم درد کشکک یکی از آسیب‌های رایج در مفصل زانو است که هم جوانان و هم افراد میانسال را می تواند درگیر کند اما طبق بررسی ها در کودکان به ویژه دختران هم این عارضه دیده می شود که تعدادشان هم کم نیست.

*کشکک زانو کجا قرار دارد؟

بخش مخروطی شکلی که در جلو مفصل زانو قرار گرفته و دارای یک قاعده در رأس پایین و دو سطح پیشین و پسین است کشکک زانو نام دارد. محل استخوان در قسمت قدامی انتهای دورینه استخوان ران می‌باشد. یک زردپی مشترک نیز سبب اتصال ماهیچه‌های چهارسر ران به قسمت فوقانی سطح قدامی کشکک می شود‌.
وقتی یک مفصل دچار آسیب می شود همه حرکاتی که به نوعی به آن ناحیه مربوط می شود دچار اختلال خواهند شد. حال اگر این آسیب در ناحیه زانو باشد این اختلال حرکتی به وضوح حس می شود.
یک سر استخوان ران که به آن فمور می گویند در کاسه زانو قرار دارد. وقتی دردی در قسمت جلوی زانو اتفاق می افتد یعنی کاسه زانو دچار التهاب شده است.
این درد موقعی اتفاق می افتد که استخوان ران در کشکک به خوبی حرکت نمی کند و به بیانی این دو در وضعیت خوبی نسبت به هم قرار ندارند.

🔴در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود:

✅️درد کشکک زانو با چه علائمی ظاهر
می شود؟
✅️علل بروز درد کشکک چیست؟
✅️روشهای تشخیص درد کاسه زانو چند نوع است؟

*علائم درد کشکک زانو
شایع ترین نشانه درد کشکک زانو دردی است که در جلوی زانو حس می شود . مثلا وقتی نشسته اید از جای خود بلند می شوید یا اینکه از پله بالا و پایین می روید همچنین هنگام پریدن از جایی یا پایین آمدن از سراشیبی دچار درد کشکک می شوید. حتی هنگام درد ممکن است صدای قرچ قرچ در زانو حس کنید که به آن سایش استخوانی می گویند. برای ایجاد سایش استخوانی نگران نباشید مگر آنکه همراه درد باشد‌

  • علت شایع درد کشکک زانو
    درد جلوی (کاسه)زانو مثل درد هر نقطه از بدن می تواند علل مختلفی داشته باشد. تعدادی از مخاطبین سایت دکتر حسین اکبری اقدم پرسیده اند آیا حرکت بیش از حد کشکک می تواند یکی از دلایل ایجاد درد در این ناحیه باشد؟ حال ببینیم پاسخ صحیح به این سوال چیست؟
    قدرت عضلانی و انعطاف پذیر بافت های نرم و حرکت‌ها و ساختار پا همگی می توانند عوامل ایجاد درد در ناحیه جلوی زانو باشند. برخی افراد هنگامیکه حرکات سنگین انجام می دهند در ناحیه جلوی زانو احساس درد می کنند زیرا این حرکت‌های سنگین سبب حرکت بیش از حد کشکک می شود که التهاب و درد دراین ناحیه را به دنبال دارد.

*علت خروج کشکک از حالت تنظیم

عملکرد کشکک زانو را می توان مانند قطاری تشبیه کرد که بر روی ریل قرار دارد. وقتی مشکلی در ریل وجود داشته باشد سبب خروج قطار از مسیر می شود. حال اگر عملکرد کشکک زانو دچار اخلال شود ممکن است اشکال از خود کشکک نباشد. به عنوان مثال اگر پا یا عضلات دیگر یک حرکت نادرست و اشتباه داشته باشند باعث آسیب کشکک می شوند.
همچنین خروج کشکک از شیار رانی نیز سبب ایجاد التهاب و درد می شود‌. علاوه بر پا عضو دیگری که می تواند سبب حرکت بیش از حد کشکک و خروج آن از حالت تنظیم شود لگن است. اگر عضلات اطراف لگن ضعیف باشند سبب می شود پا از مفصل لگن بیش از حد به سمت داخل بچرخد و در نتیجه کشکک از شیار خارج شود.

*دیگر دلایل درد کشکک زانو
آرتروز زانو، آسیب در ورزش، التهابات زانو و آسیب‌های ناشی از ضربه یا تصادف، سندرم درد پاتلوفمورال یا بیماری «زانوی دوندگان»،کندرومالاسی کشکک زانو و بیماری ازگود اشلاتر از دیگر دلایل درد کشکک زانو به شمار می روند.

*روشهای تشخیص درد کشکک زانو
۱/ معاینه بالینی
جراح زانو پس از شنیدن شرح حال و پرسیدن سوالاتی در مورد ناحیه درد و طول درد ممکن است برای تعیین محل دقیق آسیب، ناحیه جلوی مفصل و کاسه زانو را آرام بکشد یا فشار دهد.

۲/ سی تی اسکن
برای تشخیص درد جلوی زانو و استخوانهای اطراف به ندرت ازین روش استفاده می شود.

۳/تصویربرداری اشعهX
تشخیص سندروم درد کشکک زانو از طریق معاینه بالینی امکان‌پذیر است. اما ممکن است جراح زانو برای رد احتمال آسیب به زانو و بافت‌های اطراف از بیمار بخواد تصاویری از زانو به وسیله اشعه Xتهیه کند.

۴/ام آر آی
اگر جراح زانو به وجود مشکلاتی در رباط‌ها و بافت‌های نرم زانو مشکوک شود از ام آر آی برای معاینه بافت‌هایی چون منیسک و رباط‌ها استفاده می‌کند.

  • به کدام جراح زانو مراجعه کنم؟

درمان درد کشکک زانو مانند سایر دردها باید مرحله به مرحله زیر نظر متخصص انجام پذیرد. درمانهای تخصصی جراحی و غیرجراحی چون تجویز داروهای کاهنده التهاب ،پی آر پی، فیزیوتراپی،تجویز کفش طبی مناسب،کفی مناسب و همچنین زانوبند از راهکارهای درمانی درد کشکک زانو به شمار می روند که توسط تیم درمانی دکتر حسین اکبری اقدم ،فلوشیپ جراحی زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه به بیمارانی که دچار این اختلال هستند ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درد کشکک زانو
نویسنده مطلب:
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم

دیگر مطالب: