دکتر حسین اکبری اقدم

فلوشیپ فوق تخصص ارتوپد زانو

چگونه پارگی منیسک را تشخیص دهیم؟

فهرست مطالب

آسیب منیسک زانو از صدمات شایعی است که در ورزشکاران، بیشتر اتفاق می افتد .البته در افراد غیر ورزشکار هم مشاهده می‌شود. برای اینکه میزان صدمات وارد شده به منیسک سنجیده و سپس درمانهای لازم صورت گیرد باید تست انجام شود. این روش،تست ارزیابی آسیب منیسک نامیده می شود.

✅️علائم شایع پارگی منیسک
✔️درد
✔️آب آوردن زانو
✔️خالی کردن زانو
✔️قفل شدن زانو به ویژه در هنگام خم شدن این عضو

✅️تشخیص پارگی منیسک

۱/بررسی شرح حال بیمار
2/معاینه فیزیکی
3/انجام تستهای تشخیصی بالینی
4/ام آر آی

✅️ انواع تستهای تشخیص پارگی منیسک
✔️تست تندرنس خط مفصلی
✔️تست مک موری
✔️تست تسالی
✔️آزمون ساییدگی زانو

🔴در ۴ نسخه آینده بطور مجزا تستهای تشخیص پارگی منیسک شرح داده
می شوند.

✅️تشخیص پارگی منیسک با تست تندرنس خط مفصلی
بررسی وجود تندرنس موضعی در خط مفصلی یکی از مهم ترین تستها برای تشخیص آسیب و پارگی منیسک زانو می باشد. حال ببینیم چگونه این بررسی انجام می شود؟
برای انجام این تست،پزشک متخصص زانو را از سمت مدیال یا لترال در خط مفصلی بین فمور و کندیل‌های تیبیا لمس می کند. احساس درد در این لمس یک یافته مثبت است.

🔴تست مک موری به گوش تان آشناست؟

یکی دیگر از راههای بررسی پارگی منیسک انجام تست مک موری است. اگر این تست، مثبت باشد احتمال پاره بودن منیسک افزایش می یابد.

✅️تست مک موری چگونه انجام می شود؟

ابتدا باید بیمار به پشت روی تخت دراز بکشد‌. سپس زانوی بیمار توسط پزشک متخصص خم‌ می شود بطوریکه با یک دست، زانو‌ را گرفته و با دست دیگر کف
پای بیمار را به سمت خارج می چرخاند سپس کم کم زانو را صاف می کند. حال اگر هنگام صاف شدن زانو صدای کلیک شنیده شود یا ناگهان درد حس شود نشان دهنده مثبت بودن تست است.

✅️توجه
البته این نکته را هم باید یادآور شویم که مثبت بودن تست مک موری همیشه نشان دهنده آسیب یا همان پارگی منیسک نیست حتی می توان گفت که همه آسیب های منیسک ،تست مک موری مثبت ندارند.

🔴تستی دقیق برای تشخیص آسیب حاد زانو

برای معاینه فیزیکی افراد مبتلا به آسیب حاد زانو انجام تست تسالی پیشنهاد می شود. بررسی ها نشان می دهند که دقت تسالی نسبت به دو تست قبلی که بدانها اشاره شد یعنی مک موری و یافتن تندرنس در خط مفصلی بیشتر است.

✅️تسالی چگونه انجام می شود؟
جهت انجام تست تسالی، پزشک متخصص در حالی دستهای بیمار را می گیرد که دستها در وضعیت کشیده قرار دارند و بیمار ایستاده و کف پایش را روی زمین گذاشته است. سپس پزشک از بیمار می خواهد در حالیکه زانوی خود را ۲۰ درجه خم کرده سه بار عمل چرخش به داخل و خارج داشته باشد.

🔴بریم سراغ آخرین تست تشخیص آسیب منیسک

نوبتی هم که باشه نوبت تشریح آزمون ساییدگی زانو هست. حالا ببینیم این تست چگونه توسط متخصص انجام می شود؟

در تست#ساییدگیزانو، در حالیکه بیمار به شکم خوابیده ، زانو 90 درجه خم می شود. در این حالت پزشک متخصص، زانو یا دست خود را محکم روی بالای خلف ران بیمار قرار می دهد تا ران را ثابت نگه دارد. سپس پا را می گیرد و هنگام چرخاندن تیبیا به داخل و خارج یک نیروی فشارنده به سمت پایین وارد می کند. اگر حین اعمال فشار، درد حس شد این تست برای اثبات#پارگیمنیسک_زانو مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده مطلب:
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم
مدیر سایت دکتر اکبری اقدم

دیگر مطالب: